"Szczeliny" w konkursie festiwalu Chéries-Chéris
Film "Szczeliny" wyreżyserowany przez Magdalenę Gajewską zakwalifikował się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych francuskiego festiwalu Chéries-Chéris. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 20-30 listopada w Paryżu.
Chéries-Chéris, festival du film lesbien, gay, bi, trans, queer et ++++ (LGBTQ++++) de Paris, dawniej Festival de films gays et lesbiens de Paris (FFGLP) to coroczny międzynarodowy festiwal, skupiający się na kinie poruszającym tematykę tożsamości seksualnej. Od momentu powstania w 1994 r. odbywa się on w listopadzie w Paryżu. W tym roku impreza będzie obchodzić swoje 27-lecie.
"Szczeliny" zostaną pokazane w sekcji "Compétition Courts-Métrages ▶ Programme Lesbien". Kwalifikacja do paryskiego festiwalu jest pierwszą po wielkim sukcesie, jaki odniósł nasz film podczas ostatniego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja zgarnęła tam aż trzy z siedmiu nagród w Konkursie Filmów Krótkomterażowych: Wyróżnienie dla Jaśminy Polak i Justyny Wasilewskiej za ich poruszające role, Nagrodę miesięcznika "Zwierciadło" – Mocne Wejście oraz Nagrodę od marki Dr Irena Eris dla reżyserki. |
Kadry z filmu "Szczeliny". Autor zdjęć: Adam Pluciński
Warto wspomnieć, że film swoją premierę miał podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w ramach programu European Film Promotion FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema.
"Szczeliny" zostały zaprezentowane także podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, gdzie wcielająca się w rolę Teresy Jaśmina Polak otrzymała wyróżnienie za swoją kreację aktorską. Obraz wyświetlony został również na 37. Warszawskim Festiwalu filmowym w sekcji: Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.
Gratulujemy ekipie filmu. Życzymy sukcesu w Paryżu i czekamy na kolejne kwalifikacje!
Kadry z filmu "Szczeliny". Autor zdjęć: Adam Pluciński
Magdalena Gajewska – ur. w 1994 roku reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej. Bibliofilka i amatorka gry w szachy. Interesuje ją psychologia i socjologia płci. Aktywistka i feministka przyglądająca się przemianom społecznym. Wszędzie tam, gdzie walczy się o prawa człowieka. W swoich filmach próbuje dotrzeć do tego, co w człowieku nieoczywiste. Dostrzegać pozornie nieistotne fragmenty ludzkiego życia i tworzyć z nich intymne, uniwersalne opowieści. |