Filmy WSF z nagrodami "Kameralnego Lata"!
Filmy "Przestrach" w reżyserii Joanny Szymańskiej oraz "Nad Wisłą" w reżyserii Agaty Koryckiej wyprodukowane przez Warszawską Szkołę Filmową, wracają nagrodami z festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.
Wczorajsza Uroczystość Finałowa w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu uwieńczyła 14. edycję Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO.
Film "Przestrach" został doceniony przez widzów festiwalu i otrzymał Nagrodę Publiczności, którą na scenie odebrała scenarzystka obrazu – Malwina Chojnacka. Nagrodę wręczyli członkowie jury Konkursu Głównego: aktor – Jerzy Bończak i ambasadorka festiwalu – Anna Mucha.
– Bardzo mi miło i w imieniu Joanny bardzo dziękuję państwu, że głosowaliście na nasz film. Robimy filmy przede wszystkim dla widzów i ważne, żeby to im się one podobały – powiedziała autorka scenariusza.
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem a ośmioletnią córką i o tym, jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.
Kadr z filmu "Przestrach" – autor zdjęć: Przemysław Brynkiewicz
OBSADA: Zoja Szcześniak, Mariusz Kiljan, Joanna Fertacz, Joanna Trzepiecnińska, Dominika Pasternak, Karolina Gibowska, Andrzej Andrzejewski, Rafał Zawierucha, Aleksy Komorowski
REŻYSERIA: Joanna Szymańska SCENARIUSZ: Malwina Chojnacka ZDJĘCIA: Przemysław Brynkiewicz MONTAŻ: Łukasz Falkowski, Rafał Stolarczyk, Adam Cyran DŹWIĘK: Karol Szykowny MUZYKA: Jan Sanejko OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Ślesicki PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Kameralne Lato jest jednym z festiwali, który nominuje filmy do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego. Nominację otrzymała Aleksandra Pisula, wcielająca się w główną rolę w filmie "Nad Wisłą" w reżyserii Agaty Koryckiej.
Aleksandra ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Współpracowała m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Ochoty w Warszawie. Pisula ma na swoim koncie liczne role teatralne, filmowe i serialowe. Jest współautorką scenariusza "Ataku paniki", w którym zagrała jedną z głównych ról. W "Nad Wisłą" stworzyła przejmującą kreację policjantki Kingi.
Nominację w imieniu Aleksandry z rąk aktorki Anny Muchy oraz dyrektorki festiwalu – Karoliny Adamczyk – odebrała Agata Korycka.
– Długo szukałam aktorki, która zagrałaby główną postać w moim filmie. Bardzo się cieszę, że to właśnie Ola się zgodziła i ten scenariusz, skreślony na kilku kartkach papieru ją przekonał – mówiła na scenie reżyserka "Nad Wisłą" – Troszkę pomogła mi przejść przez tę moją pierwszą przygodę reżyserską, jako bardziej doświadczona osoba. Dziękuję serdecznie.
Film opowiada o odwadze niezbędnej, by przeżyć życie w zgodzie ze sobą. Kinga zakochuje się w kobiecie, angażuje w pomoc protestującym i pobitym w trakcie Marszu Niepodległości kobietom, które sprzeciwiają się nacjonalizmowi i faszyzmowi. Jest policjantką i łamie rozkaz. W filmie znajdują się nawiązania do autentycznych wydarzeń. Bohaterka angażuje się w Strajk Kobiet (w filmie występuje Marta Lempart). Te działania dają jej siłę, aby odrzucić wartości, z którymi się nie zgadza i zbudować siebie na nowo.
Aleksandra Pisula – kadr z filmu "Nad Wisłą" – autor zdjęć: Olaf Malinowski
OBSADA: Aleksandra Pisula, Anna Gorajska, Anna Bielecka, Dobromir Dymecki, Łukasz Wójcik, Maciej Gośniowski
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Agata Korycka ZDJĘCIA: Olaf Malinowski MONTAŻ: Anna Maria Filipow DŹWIĘK: Patrycja Krysik, Zofia Węgrzyn MUZYKA: Przemysław Książek OPIEKA ARTYSTYCZNA: Marek Brodzki KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Pamela Barbaś, Aleksandra Ziomka PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Grand Prix festiwalu otrzymał film "Dad You've Never Had" ze zdjęciami Weroniki Bilskiej – operatorki i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbyły się w dniach 4-10 lipca. Festiwal jest połączeniem pokazów i konkursów filmowych z warsztatami filmowymi dla młodzieży, panelami dyskusyjnymi, a także innowacyjnymi formami edukacji społecznej. Wydarzenie jest jedynym w Polsce festiwalem filmowym organizowanym w ścisłym porozumieniu ze służbami mundurowymi.
Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodzieży do uczestnictwa w kulturze oraz – realizowane wspólnie z Policją – profilaktyka społeczna.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej powstają przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej