Daty pokazów filmu "Ostatnia szansa" na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Wielkimi krokami zbliża się 61. Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 30 maja – 6 czerwca w formule hybrydowej: online oraz w kinach stacjonarnych. Do Konkursu Polskiego tegorocznej edycji zakwalifikował się dokument "Ostatnia szansa" w reżyserii naszej studentki – Wiktorii Niewiadomskiej.
Kadr z filmu "Ostatnia szansa" – autorka zdjęć: Monika Rakowska
Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najstarszych wydarzeń filmowych na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Należy do grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Jest to jedyny w Polsce festiwal kwalifikujący do Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów oraz jako jeden z dwóch polskich festiwali w kategoriach filmów krótkometrażowych. Krakowski Festiwal Filmowy jest także w prestiżowym gronie festiwali rekomendujących filmy krótkometrażowe oraz pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Film dokumentalny "Ostatnia szansa" zostanie zaprezentowany na KFF w dniach:
-
niedziela, 30 maja, 16:00 – ONLINE
-
poniedziałek, 31 maja, 17:30 – KINO POD BARANAMI – SALA CZERWONA (seans + Q&A z reżyserką)
-
wtorek, 1 czerwca, 12:00 – ONLINE
-
czwartek, 3 czerwca, 11:00 – KINO KIJÓW
-
piątek, 4 czerwca, 18:00 – ONLINE
Bilety na seanse naszego dokumentu można kupić na stronie festiwalu. Link znajdziecie poniżej.
Kadr z filmu "Ostatnia szansa" – autorka zdjęć: Monika Rakowska
Autorką zdjęć do filmu jest Monika Rakowska, a jego montażystką – Malwina Wodzicka. Za dźwięk odpowiadają Jakub Ochnio i Patryk Wielocha. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawowała dr Barbara Pawłowska.
Kadr z filmu "Ostatnia szansa" – autorka zdjęć: Monika Rakowska
Sara ma 26 lat i od ośmiu lat cierpi na anoreksję. Obecnie waży 36 kilogramów, ale jest to jej najwyższa waga od bardzo dawna. Mieszka w mieście Sztum, z mamą i młodszym bratem. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała trzy lata. Jak sama mówi – nie pamięta własnego dzieciństwa, ale pamięta dzieciństwo swojego brata, któremu zawsze zazdrościła opieki, jaką był otoczony. Jej choroba dała jej "prawo" do bycia słabą i mówi, że jej się to podoba, bo ktoś musiał się nią opiekować. Paradoksalnie, życie Sary od zawsze kręciło się wokół jedzenia. Jej czas rozciąga się między jednym posiłkiem a drugim. Jej najlepszym przyjacielem jest waga kuchenna, a najgorszym wrogiem waga, ale ta w łazience. Obsesyjne liczenie kalorii i ważenie każdego zjedzonego produktu było nieodłączną częścią życia Sary. Po wielu latach, ze względu na chęć założenia rodziny, zdecydowała się na rozpoczęcie leczenia w zamkniętym ośrodku terapeutycznym i rozpoczęła walkę o siebie i o własne zdrowie.
Plakat do filmu "Ostatnia szansa" – autorka: Natalia Olak
OSTATNIA SZANSA
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Wiktoria Niewiadomska ZDJĘCIA: Monika Rakowska MONTAŻ: Malwina Wodzicka DŹWIĘK: Jakub Ochnio, Patryk Wielocha OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Wiktoria Niewiadomska – studentka trzeciego roku reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Już jako dziecko była wysoko wrażliwa a najłatwiejszą formą przekazu swoich emocji była dla niej forma artystyczna. Do tej pory pracowała głównie jako reżyser przy etiudach i projektach wychodzących z ramienia szkoły. Zawsze chciała, żeby jej kino było “ważne” – starała się skupić na ludziach i ich problemach. Jest to jeden z powodów, przez które tak bardzo zakochała się w filmie dokumentalnym. Film traktuje jak spotkanie z nowym człowiekiem. Uwielbia każdą formę audiowizualną, która niesie za sobą coś, co może skłonić widza do refleksji, emocji i zmian. A nic co ludzkie nie jest Jej obce.
Film "Ostatnia szansa" został zrealizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej