Dwa wyjątkowe filmy naszego byłego studenta zostaną pokazane podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego!
Seria dokumentów z cyklu "Fajna Ferajna" o polskich dzieciach w czasie II Wojny Światowej w reżyserii naszego byłego studenta – Tomasza Stankiewicza – zostanie zaprezentowana Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Filmy " Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci" oraz "Fajna Ferajna w Indiach" będzie można obejrzeć w ramach cyklu "Kids & Youth. Kino dla Młodych".
"Dzieci Maharadży czyli Fajna Ferajna w Indiach" to niezwykła historia dziesięcioletniego Wiesia, jednego z tysiąca polskich dzieci, które z piekła II wojny światowej ocalił indyjski maharadża – Jam Saheb. Film powstał na podstawie wspomnień Wiesława Stypuły. Producentką kreatywną i zarazem pomysłodawczynią projektu jest nasza absolwentka reżyserii – Zofia Pręgowska. Projekt będzie miał premierę 2 czerwca na Krakowskim Festiwalu Filmowym i będzie dostępny online w dniach 2 - 6 czerwca. Jest to pierwszy tak duży polski webdok dla dzieci i młodzieży. Praca nad projektem zajęła 4 lata. Dokument był realizowany w Polsce, Indiach oraz w Estonii.
Tomasz Stankiewicz zaprosił do projektu estońskiego artystę Urmasa Viik. Urmas jest znanym twórcą instalacji artystycznych, a jego twórczość była wystawiana w muzeach na całym świecie. Jest też wielokrotnie nagradzanym ilustratorem książek dla dzieci m.in. nagrodzonym IBBY Award.
Artyści wykorzystują nowe formy opowiadania przedstawiając losy bohatera poprzez animację i udźwiękowiony komiks na interaktywnej stronie internetowej.
DZIECI MAHARADŻY CZYLI FAJNA FERAJNA W INDIACH
REŻYSERIA: Tomasz Stankiewicz SCENARIUSZ: Tomasz Stankiewicz, Monika Kowaleczko-Szumowska ILUSTRACJE: Urmas Viik ZDJĘCIA: Robert Glajzer MONTAŻ: Tomasz Stankiewicz DŹWIĘK: Michał Jankowski MUZYKA: Krzysztof Janczak, Karolina Skrzyńska PRODUCENT WYKONAWCZY: Monika Kowaleczko-Szumowska PRODUCENT KREATYWNY: Zofia Pręgowska/ Prego Media PRODUCENT: Fundacja Nil Desperandum
Drugim filmem Tomasza Stankiewicza pokazywanym w ramach festiwalu będzie "Fajna Ferajna Powstanie oczyma dzieci". Pierwsza część cyklu "Fajna ferajna" to film opowiadający o Powstaniu Warszawskim z perspektywy najmłodszych uczestników tamtych wydarzeń. Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach filmowych i jest wykorzystywany w edukacji o II światowej w Kolumbii, Chile, Grecji, Niemczech i w Hiszpanii w ramach platformy DocsBarcelona.
FAJNA FERAJNA. POWSTANIE OCZYMA DZIECI
REŻYSERIA: Tomasz Stankiewicz SCENARIUSZ: Tomasz Stankiewicz, Monika Kowaleczko-Szumowska ZDJĘCIA: Robert Glajzer MONTAŻ: Karol Moch DŹWIĘK: Robert Kubik, Marta Kosiorowska, Katarzyna Lewińska MUZYKA: Krzysztof Aleksander Janczak PRODUCENT WYKONAWCZY: Monika Kowaleczko-Szumowska PRODUCENT: TEXT
Tomasz Stankiewicz – reżyser i scenarzysta Fajnej Ferajny w Indiach. Z zamiłowania fotograf. Wielbiciel kotów. Studiował reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Stypendysta Stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poprzednim życiu pracował wiele lat jako web designer, co czyni go stworzonym do realizacji projektu z pogranicza filmu, animacji i projektowania internetowego, jakim jest "Fajna Ferajna w Indiach" - dokument interaktywny. Reżyser wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego "Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci", który docenili młodzi widzowie od Seulu po Nowy Jork.
Zofia Pręgowska – jest producentką kreatywną i pomysłodawczynią projektu “Fajna Ferajna w Indiach”. Ukończyła ISLO czyli Szkołę Dobrego Maharadży w Warszawie Jama Sahiba. Zofia jest właścicielką studia filmowego Prego Media, które współtworzy z Tomaszem Stankiewiczem. Jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale reżyserii. Szkołę ukończyła filmem "Niewidzialne' do którego zdjęcia zrobił Tomasz Stankiewicz. Film miał premierę na IDFA i otrzymał 20 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Współprodukowała film “Fajna Ferajna. Powstanie oczyma Dzieci”. Aktualnie pracuje nad swoim dokumentalnym debiutem pełnometrażowym. Jest stypendystką prestiżowego programu dla dokumentalistów Chicken'n'Egg Accelerator Lab w Nowym Jorku. Zakochana w Indiach. Podróże tam nauczyły ją, że wszystko jest możliwe.